Haber

Dikmece Köylülerinin Kamulaştırma Direnişi Sürüyor

DİLAN BUTLU

Zeytinliklerin ve tarım arazilerinin kamulaştırılmasına karşı Dikmece köylülerinin direnişi üçüncü gününde de devam ediyor. Jandarma eşliğinde köylülerin kamulaştırılan arazilerine iş makineleri girdi. Köylüler, arazilerinde toplanarak iş makinelerine engel olmaya çalıştı. Dikmeceli bir kadın tepkisini, “Şu anda kepçeyle çalışıyorlar. Askerlerimiz bizi koruyacaklarına, kepçeleri korurken toplanacak zeytinlerin gölgesinde utanmadan oturuyorlar. O zeytinler helaldir.”

Deprem bölgesinde ormanlık alanların ve zeytinliklerin yeni konut üretimine açılmasını öngören yönetmeliğin ardından Hatay’ın deprem bölgesindeki tarım arazileri üzerine konut yapılması için adımlar atıldı.

Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Dikmece köyünün tarım ve zeytinliklerinin kamulaştırılmasına yönelik karara köylüler 3 gündür direniyor. Önceki gün aynaların üzerine çekilen iş makinaları, bugün yeniden jandarma muhafazasında kamulaştırılan alana girdi. Köylüler, iş makinelerinin arazilerine girmesine karşı tarım arazilerinde toplandı. Jandarma, iş makinelerinin çalıştığı yerlere köylülerin geçişine izin vermedi.

Dikmeceli hanımlar, “Ağaçlarımızı kimseye vermeyeceğiz, çocuklarımızı kimseye yedirmeyeceğiz” diyerek topraklarına sahip çıkmaya çalıştı.

“ZEYTİN BİZE HELAL DEĞİL”

Bir kadın, “Topraklarımıza geçmemize izin vermiyorlar. Biz buradayız hiçbir yere gitmiyoruz. Şu anda askerlerimiz kepçeyle çalışıyor, bizi koruyacak yerde askerlerimiz utanmadan gölgelerde oturuyor” dedi. Bizi koruyacağına, koparılacak zeytinin hakkı helâl değildir, bizim hakkımız da değildir. Bilsinler ki.” isyan etti.

“ORDUMUZ, KARDEŞLERİM, ÇOCUKLARIM BİZİMLE OLSUN”

Başka bir kadın, “Akrabalarımızı da kaybettik. Akrabalarımız da enkaz altında kaldı. Hala çadırlarda yaşıyoruz. Bizimle, askerimizle, ağabeylerimizle, çocuklarımızla birlikte olun” dedi.

“ÇİFTÇİNİN UMUTLARI, GÖZYAŞLARINA EV YAPMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bir başka Dikmeceli hanım da isyan etti, “Çiftçinin ümidi, göz yaşıyla ev yapmanıza izin vermeyeceğiz.”

“MA RİHNA, NİHNA HON (GİTMEDİK, BURDAYIZ)”

Tarlada toplanan köylüler Arapça “Ma Rıhna, Nıhna Hon” (Gitmedik, buradayız)”, “Havama, suyuma, toprağıma dokunma”, “Başkent defol, bu vatan bizim” sloganları attı. “. .

Kaynak: ANKA / Yeni

osmangazi-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu