Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan nitrofuranlı yumurta açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Türkiye’den Tayvan’a ihraç ettiği yumurtalarda insan sağlığına zararlı maddeler bulunuyor. “nitrofuran”Tespitler doğrultusunda basın organlarına yansıyan haberler üzerine açıklama yaptı.

Nitrofuran kullanımının yasak olduğu belirtilen açıklamada, Tayvan tarafından herhangi bir bildirimde bulunulmadığı ancak Bakanlık tarafından soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada şu sözler yer aldı:

Haberde adı geçen ‘nitrofuran’ın ülkemizde yumurta elde edilen tavuklar da dahil olmak üzere yemeklik olarak yetiştirilen hayvanlarda kullanılması yasaktır.Kullanımına ilişkin tespit edilmesi halinde 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu” kapsamında işlem yapılır.

Yumurta ile ilgili basına yansıyan tezlerle ilgili olarak Tayvan makamları tarafından Bakanlığımıza herhangi bir bildirim yapılmamasına rağmen Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır.

Söz konusu maddenin yumurta üretiminde kullanıldığının tespiti halinde ilgili kişiler hakkında gerekli iş ve işlemler yapılacaktır.

haber-maltepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu